Menu

گروه ارتباطات ماهواره‌ای سامان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه مالی سامان است، که با سرمایه‌‎گذاری بانک سامان و چند شرکت فعال در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات در سال 1383 تاسیس گردید. پیرو اجرای اصل 44 قانون اساسی و به منظور واگذاری بخشی از خدمات حوزه ارتباطات به بخش خصوصی فراخوانی جهت شناسایی و انتخاب شرکت‌های خصوصی معتبر به منظور واگذاری پروانه "ارایه خدمات‌ انتقال ‌داده‌ها از طریق ماهواره" (SAP) برگزار گردید که سامان ماهواره پس از حضور در فراخوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از میان بیش از 100 شرکت موفق به دریافت پروانه فوق شد. پیرو این فراخوان، 7 شرکت خصوصی موفق به اخذ پروانه شدند.

سامان ماهواره در طول یک دهه فعالیت خود 16 هاب اختصاصی را در سطح کشور نصب و راه اندازی نموده است که حدود 14 هاب اختصاصاً در شبکه بانکی نصب شده‌اند.
سامان ماهواره با کسب رتبه اول در 5 دوره پیاپی ارزیابی انجام شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و جشنواره فاوا، اخذ سطح تقدیرنامه دو ستاره تعالی سازمانی از سازمان مدیریت صنعتی، کسب لوح حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و... برترین شرکت SAP کشور می باشد. طبق برآوردهای انجام شده سهم سامان ماهواره از بازار VSAT کشور (بخش خصوصی) بیش از 45% می باشد.