GSM Backhaul

از دیگر خدمات پر اهمیت و نوین شرکت سامان ماهواره ارائه بستر ارتباطی Backhaul می‌باشد. این شرکت کارنامه درخشانی در زمینه سرویس دهی سیستم های Backhaul سلولی و پوشش در مناطق بسیار دورافتاده و کمتر توسعه یافته را دارا می‌باشد و طی همکاری دیرینه با شرکت‌های مخابرات منطقه‌ای و اپراتورهای تلفن همراه تعداد زیادی ایستگاه در این مناطق راه اندازی نموده است.

CELLULAR BACKHAUL
 


پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌های مختلف خصوصا در حوزه مخابرات به همه افراد در هر نقطه از جهان امکان برقراری ارتباط با استفاده از تجهیزات و ابزارهای مختلف در هر لحظه و هر مکان را می‌دهد. اما در برخی مناطق مانند جنگل‌ها، مناطق کوهستانی، مناطق کمتر توسعه یافته و محروم دسترسی به تجهیزات ارتباطی و امکانات جدید میسر نبوده یا تجهیزات موجود و روش های سنتی و قدیمی پاسخگوی نیاز آنها نمی‌باشد. شرکت‌های مختلفی در سراسر جهان جهت حل این مشکل در این عرصه ورود کرده‌اند تا ارتباطی پایدار، کارا و امن جهت مناطقی که با مشکل ارتباطی مواجه هستند تامین کنند و آنها نیز بتوانند از امکان ارتباط صوت، داده و سایر سرویس‌های مخابراتی بهره‌مند شوند.

GSM Antenna
 

مفهوم  Backhaul در شبکه به معنی ارتباط یک نود از یک شبکه با Core شبکه می‌باشد. شبکه‌های Backhaul بر اساس فاکتورهای مختلفی اعم از نرخ سرعت مورد نیاز، پهنای باند مورد نیاز و مصرفی و Latency ( زمانی که طول می‌کشد تا یک بسته داده از یک نقطه به نقطه دیگر برسد) طراحی می‌شوند.  Cellular backhaul بر بستر ماهواره سرویس بسیار مفید و مقرون به صرفه ای است که به اپراتورهای تلفن همراه امکان تامین سرویس های صوت و داده ی بلادرنگ را به مشتریان می‌دهد. این سرویس اپراتورها را قادر می‌سازد که خدمات تلفن همراه را برای مناطقی که امکان توسعه زیر ساخت را به دلایل مختلف  ندارند امکان پذیر کند. سرویس ماهواره به عنوان یک پل ارتباطی مابین آن مناطق دور از دسترس و قلب شبکه ی سلولی (BSC)  عمل می‌کند. سرویس Cellular backhaul در انواع تکنولوژی های مختلف موبایل از نسل 2G تا جدیدترین نسل شبکه های سلولی بدون ایجاد تغییر در ساختار شبکه سلولی قابل پیاده سازی می‌باشد.

GSM Bachhaul
 

طبق یک تحقیق  از شرکت Northern Sky Research، یکی از مهمترین ارکان صنعت ماهواره در سال های آینده Cellular backhaul می‌باشد در این گزارش آمده است  با توسعه صنعت مخابرات سیار سلولی و ظهور پدیده‌های جدید تکنولوژیکی در نسل‌های 4G/5G و حتی بعد از آن نیاز به خدمات باند پهن سهم بازار فعال تری داشته و تقاضا برای این فناوری افزایش می‌یابد. در تحقیقات به عمل آمده پیش بینی می‌شود که درآمدهای ارتباطات راه دور طی چند سال آینده سه برابر شود.
در واقع سهولت بیشتر در گسترش خدماتِ اپراتورهای تلفن همراه، تجربه کاربری و تجاری بهتر و هزینه های بهره برداری کارآمدتر از مزایای این فناوری است. تحولات تکنولوژیکی ظرفیت ارتباطات راه دور بیشتری را امکان پذیر کرده که به نوبه خود قیمت ها را رقابتی تر کرده است ، این نوع سیستم ها به جای ارائه خدمات جداگانه به چندین مشتری، با به اشتراک گذاری گروهی از خطوط یا فرکانس ها، دسترسی به شبکه را به طور همزمان برای چندین مشتری فراهم می‌کنند. این اتفاق باعث افزایش ضریب بهره وری امکانات ، کاهش هزینه های نگهداری ، صرفه جویی در پهنای باند اختصاصی و غیره می‌گردد.
گروه ارتباطات ماهواره‌ای سامان با شناخت عمیق از نیاز بازار شبکه ارتباطات تلفن همراه بر این اصل استوار است که علاوه بر تامین خدمات ارتباطی مطلوب و کارا ، زمینه را برای ایجاد بازاری رقابتی فراهم کند تا مشتریان خدمات بتوانند در انتخاب بین کیفیت خدمات و اصل قیمت رقابتی هر دو گزینه را ملاک خود قرار دهند.

مزایای استفاده از سرویس Cellular backhaul:

  • عدم وابستگی به خطوط زمینی و رادیویی
  • انتقال دیتا با سرعت مناسب
  • امکان تغییر پهنای باند مورد نیاز بر اساس نیاز مشتری و بدون محدودیت
  • راه اندازی و جمع آوری سیستم VSAT در بازه زمانی یک تا دو ساعت

 
گروه ارتباطات ماهواره‌ای سامان به عنوان بزرگترین اپراتور ماهواره‌ای کشور با در اختیار داشتن تعدادی هاب اختصاصی، امکان تامین بهترین و بروز ترین خدمات Cellular backhaul مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا را دارد. ظرفیت خدمات ماهواره‌ای گروه ارتباطات ماهواره‌ای سامان به گونه‌ای است که امکان نصب و راه اندازی هاب اختصاصی جهت هر اپراتور شبکه سلولی در محل مشتری را داراست:

  • تامین و تضمین سرویس backhaul با بالاترین Availability  مطابق با استانداردهای روز جهان
  • تامین تجهیزات مورد نیاز هاب و ریموت ها
  • امکان اضافه و کم کردن تعداد ایستگاه ها بدون تغییر در ساختار طراحی
  • سرویس دهی و پشتیبانی on site (در محل ) به دورترین نقطه کشور در کمتر از 24 ساعت
  • راه اندازی ایستگاه های ریموت اضطراری در کمترین زمان و در تمام شرایط زمانی و مکانی
  • پشتیبانی 24x7